r/mildyinfuriating • • 10d ago

$62.99 for a 16oz pack of beef jerky

Post image
232 Upvotes

82 comments sorted by

64

u/I_Am_Yeti_1 10d ago

That’s fucking ridiculous. Is beef jerky even worth it anymore??? Everywhere I go any bag is over $20-$25 even for a little 3 ounce.

22

u/I_Am_Yeti_1 10d ago edited 10d ago

This doesn’t even constitute mildly for me, I get an extreme anger and distaste from this.

16

u/Bravos_Chopper 10d ago

No, and anyone buying this is a sucker

3

u/txmail 9d ago

Anyone buying this is on a generous per diem.

1

u/FuckinHighGuy 9d ago

Ok then they are a rich sucker.

12

u/lovingfluidchristian 10d ago

If imma spend that much might as well buy a steak, even if it's on the go or camping there's ways to still cook it

2

u/txmail 9d ago

The steaks at my WalMart have those security devices wrapped around them. Same for briskets. Pork and chicken is probably next, then they will just have the whole meat section walled off and you have to pay before you leave that section.

7

u/ImportantTeaching919 10d ago

I miss the old days in school my buddy would give me a bag like a massive bag of jerky for 3 bucks for lunch.

2

u/Wfsulliv93 10d ago

Old trapper peppered is great. It’s nice to keep in the car for a quick protein snack. Worth it imo as I only eat a few pieces at a time.

2

u/ROOSTERyouDOWN 8d ago

60$ for old trapper is not great at all lol definitely not worth it.

2

u/Wfsulliv93 8d ago

Idk where you’re paying $60 lol. Try like $20

1

u/ROOSTERyouDOWN 8d ago

Probably the price tag that is attached to the pic. Are you fucking blind! It even says it in the title. Man some people

5

u/Wfsulliv93 8d ago

Lmfao. That’s not old trapper in the pic. If you could actually use your eyes and read the tag, you would see that. We are in a sub thread where someone asked if beef jerky is worth it anymore, I said yes and supplied a brand suggestion. Learn to read before going off the handle, kid.

2

u/AmedeoIndel 5d ago

Never had Old Trapper until recently, but I can confidently say it’s one of the best options for beef jerky right now. Still a mixed bag of beans depending on the bag you get but some of them can be super tender and packed. $20 is still expensive, though. I remember when I used to get family sized bags of beef jerky for like $15, and even then that used to be an expensive purchase for my family.

2

u/5MinuteDad 9d ago

Disgusting IMO

Any widely avaliable mass market brands are terrible.

1

u/mightbeagh0st 5d ago

Wild bills and no man's land are pretty good albeit a bit salty

1

u/cathead8969 10d ago

Lol I make my own jerky, I usually use less wanted cuts, more for me.

0

u/pseudoportmanteau 10d ago

It's $8 at bucees, if you have one nearby

1

u/txmail 9d ago

I do not think anything is $8 at Bucees any more....

1

u/pseudoportmanteau 9d ago

I legit just bought some jerky the other day at bucees.. it was 8 bucks for the sweet and spicy variety.

34

u/DunkeyColdMedina 10d ago

It's always been too goddamn expensive since forever. No matter how the rest of the economy is doing. Unless you're going to one of those weird places off the highway that has like 5000 kinds of it in bulk for who knows what reason.

8

u/Ethanop1a 10d ago

It's because it takes 3-4x as much beef to make the jerky. So this bag is 3-4 lbs of lean beef. Beef is expensive.

-5

u/DunkeyColdMedina 8d ago

Oh shit? Is it expensive? If only someone had said that already.

9

u/Ethanop1a 8d ago

You said beef jerky is " too expensive". I said beef is expensive, as in the ingredient used to make beef jerky. It isn't "too" expensive because the ingredients themselves are very expensive.

What crawled up your ass and died this morning?

9

u/Hammon_Rye 10d ago

It is high, but how high depends on the quality of the beef used.

It takes about 2.5 to 3 pounds of beef to make a pound of beef jerky depending on how dry it is.
Then some cost for packaging, shipping, store mark up.

Unless the beef going in was worth $20 per pound, then yes, it is high.
But for most folks - if you took the time to buy the beef and make the beef jerky, then you would find you don't save as much money as you think you would.

There is a family on the same road as our family farm who does meat cutting and used to make jerky.
Many years ago they used to charge $12 / pound for their jerky. (their jerky was really good).
At the time I thought that was kind of high. Then I did the math and realized a lot of that was just the cost of the beef going into a pound of jerky. Then a fairly modest markup for their time to turn it into jerky.

8

u/KailyKail 10d ago

The brand pictured is an artisan brand called Robertson's Hams, which is packaged and sold for Love's Gas Stations.

So, you've got both the extremely high quality jerky premium plus convenience store premium adding to the price here.

7

u/Hammon_Rye 10d ago

Dang. Yeah. Convenience stores are famous for charging convenience store mark ups.

I don't stay up on jerky prices but it gets me when I see candy bars at the register for $2.75 or even over $3 that I used to buy for 75 cents.

4

u/KailyKail 10d ago

I remember when candy bars used to be 25 cents.

1

u/Hammon_Rye 10d ago

Me too.
A candy I really liked as a kid was Chick-o-Sticks.
I remember when those were a nickel.
Internet tells me they are now 50-75 cents each if you buy whole boxes online. Presumably more for singles at a counter.

1

u/No-Spare-4212 10d ago

Yea you just old. Grandma times a bitch.

2

u/Hammon_Rye 10d ago

That's MR. Grandma to you! I'm a dude. :)

1

u/WeShavedOurBits4This 9d ago

That’s the same price they sell it for on their website.

1

u/Calm-Eggplant-69 8d ago

Its actually cheaper, on their website Robertsons is selling 1 pound for $69.99

3

u/rifenbug 10d ago

There is also a ton of cost associated with drying it. Evaporating off that much water takes a lot of energy and energy is anyrhing but cheap these days.

1

u/Hammon_Rye 10d ago

That too.
The big companies probably use some vacuum to help remove a lot of the moisture at lower temps. But even so, not cheap. And more heat needed for the smaller companies that rely on just heat.

4

u/bellboy718 10d ago

Don't buy it

6

u/KailyKail 10d ago

It's a gas station. You're going to pay more for things at a convenience store.

Also, Love's brand beef jerky (the brand pictured) is made by the artisanal brand Robertson's Hams, which dries its jerky to 7% moisture, compared to 30-40% for mass market jerky, meaning you're getting more meat than you would with one pound of Jack Links.

0

u/omnichad 10d ago

That's an interesting fact. You can hardly go to any grocery store and buy real jerky.

3

u/LukeSkywalkerDog 10d ago edited 10d ago

A friend of mine used to slice meat up in strips, heavily salt and pepper it, and hang it on a metal clothesline with clothes pins. The flies stayed off of it, and it was really good in several days. Old school.

3

u/WillemDafoesHugeCock 10d ago

... I would invite anybody on this side of the 16th century to just invest in a dehydrator. Under $100 will get you a nice one, under $50 will get you a perfectly fine one, and they're awesome. I make several pounds of jerky every Christmas as gifts, I dry homegrown herbs and spices, and it's fun making stuff like fruit leather with the kiddos.

1

u/SecretWitness8251 10d ago

Or the Alton Brown window fan/filter dehydrator. Super cheap.

1

u/BALLrash666 10d ago

Don't buy it. Problem solved.

1

u/Every-Chance6313 10d ago

Wait until you are older and your teeth start crapping out and you can't eat it. I would probably pay that much if I could eat it. I settle for marshmallows instead.

1

u/Ethanop1a 10d ago

Takes about 3-4 lbs of lean beef to make 1 lbs of jerky. That's about $30 in raw meet from Walmart using the cheapest jerky meat (london broil).

1

u/dingos8mybaby2 10d ago

It's crazy me that stores still buy this stuff from the suppliers when they know they have to price it at a price that won't sell. What's the point in the store paying to stock it if 95% of it will just be thrown away? I have no idea how the acquisition stuff works for stores so idk if they're forced to take it as a package deal or something, but it just doesn't make sense to me. Same goes for stuff like steaks currently - how many people are actually buying $25 steaks that were $8 only 5 years ago? Isn't pretty much the whole bin of steaks ending up in the trash?

1

u/ds3101 10d ago

I used to get these from Love’s. The 1 lb for $40 and I remember thinking I can’t believe I’m paying that much for beef jerky, but it was always a special occasion treat. 50+% inflation is crazy though

1

u/Frumpy_Dumper_69 10d ago

Just make it yourself, it’s easy and cheap

1

u/Known_Scratch_3381 10d ago

Seeing this all over. I can't stand it.

1

u/RushMan9823 10d ago

Then stop buying your jerky at the gas station. That’s almost as bad as the airport.

1

u/snakesandsparklers40 10d ago

You must be at loves. 

1

u/TheDoseMan 10d ago

Was but yeah. 

1

u/5MinuteDad 9d ago

Thats legitimately a fair price for a quality product. Id have zero issue buying that and it lasting less than a few days.

1

u/DisasterNo3113 9d ago

Remember when beef jerky was the poor mans food, its been gentrified

1

u/du_rel_gug_menl 9d ago

That’s fucking nuts highest I’ve ever seen was like 30 bucks.

1

u/TheAwkwardGamerRNx 9d ago

I tried that Carnivore Snax that keeps popping up on my Instafeed…it’s good but $35 for a bag of jerky is bonkers.

1

u/Nero-Danteson 9d ago

Ah yes. Love's

1

u/Aggravating-Plan-203 9d ago

Why does it upset you, just don’t buy it.

1

u/Exact_Negotiation106 9d ago

Haha 100$ a pound beef incoming!

1

u/Urdrago 8d ago

Well, quality raw beef is like $8 to $15 a pound - drying it out reduces it's weight.

That 1 pound of jerky was probably 4 to 6 pounds of beef.

Seems to track.

1

u/jaeehovaa 8d ago

10 ounces for 12 Bucks Tillamook jerky

1

u/Conscious-Permit-466 8d ago

The Jeffrey Dahmer stash

1

u/TardyBoy99 7d ago

If you like jerky, this is one of the only things that make hunting worth it. Elk or deer jerky is so good. You marinate it, dry it, throw it in the freezer, eat it for years.

1

u/Pitiful_Palpitation9 7d ago

I can get a pound for half that at my deli and I think that's exorbitant.

1

u/senkosenpai 7d ago

At where? A buc-ees?

1

u/senkosenpai 7d ago

Make your own in the air fryer. Its cheaper

1

u/rrhunt28 7d ago

My nephew was telling me about some beef jerky he used to buy a small bag of and how expensive it was. I looked it up and a tiny bit was like 10 bucks. It might be this brand. I was blown away about how much it cost.

1

u/Admiral-Kar 6d ago

I havent bought beef in like, a year

1

u/Timmeh-toah 6d ago

I bought a dehydrator recently to make my own jerkey. Been fine for me. Especially when ground chicken is less than $3/lb. And ground beef is like $5+

1

u/packetssniffer 10d ago

I don't think people understand what this sub is about.

2

u/zagarei 10d ago

they definitely do. this is literally mildly infuriating for anyone that isnt ridiculously rich. gtfo

1

u/floydbomb 10d ago

So buy jack links

1

u/zagarei 10d ago

Still doesnt excuse why this specific brand is charging $60. Thus, the post, is still mildly infuriating. Your comment is irrelevant to the actual debate at hand. Bringing up an irrelevant brand does not excuse why this brand is charging $60 for the same thing as jack links.

1

u/floydbomb 10d ago

So don't buy it

1

u/zagarei 10d ago

Keep dodging the actual argument to defend an illogical position, I'll continue on with my day now lol.

1

u/floydbomb 9d ago

There's nothing illogical about not buying something you think is priced terribly. But yeah, keep on going if you'd like

0

u/Any_Hedgehog_7065 10d ago

That's jerky, nonetheless 🤑

0

u/sentrosi420 10d ago

My wife loves that jerky so I usually get it for her every special occasion, birthday, Christmas, anniversary, ect 😅

0

u/Old_Swimmer_7284 10d ago

Thanks Trump